Su Yumuşatma Sistemleri


reçineSuda çözünmüs olarak bulunan kalsiyum (Ca) ve magnezyum (Mg) iyonlari suyunsertlesmesine sebep olmaktadir. Iyon degisim yöntemi ile sudaki kalsiyumve sudaki magnezyum iyonlarinin alinmasi islemi sonucu suyun sertliginindüsürülmesi islemine yumusatma denir.Katyonik Reçine vasitasi ile sertlige neden olan kalsiyum (Ca) ve magnezyum (Mg)iyonlarinin reçine üzerinde bulunan Sodyum (Na) iyonlari ile yerdegistirmesi prensibine dayanir. Böylece iyon degistirme yöntemi ilesistemden çikan suyun sertligi alinmis olur. Doyuma ulasan reçineler zaman ya da debi kontrollü olarak, tuzlu su ile rejenerasyonagirerek kalsiyum (Ca) ve magnezyum (Mg) iyonlarindan temizlenirler.

 kabinli

Kabinli Yumuşatma Sistemleri

Kabinli ünitelerde kontrol ünitesi olarak tam otomatik dijital  valfler kullanilir. Sistem valf üzerinde set edilen zamana (timer) veya debiye (volumetrik) göre insan müdahalesine gereksinim duymadan otomatik olarak rejenerasyon yapar.Kabinet tipi su yumusatma sistemlerinde korozyona dayanikli fiber sarimli (FRP) gövdeler yüksek yogunluklu polietilenden (HDPE) imal edilen kabinlerin içerisine yerlestirilir.Sistem tuz tankı ile kombinedir. Kompakt sistemler max. 2ton/saat kapasiteye kadar villa, restaurant, cafe ,küçük sanayi tesisleri vb. yerlerde efektif olarak kullanilir. Sistem kompakt oldugu için minimum alan kaplar.
 tekli yumuşatma

Tekli Yumuşatma Sistemleri

Tekli yumusatma ünitelerinde kontrol ünitesi olarak tam otomatik GE marka dijital valfler kullanılır. Sistem valf üzerinde set edilen zamana (timer) veya debiye (volumetrik) göre insan müdahalesine gereksinim duymadan otomatik olarak rejenerasyon yapar.Tek kolonlu su yumusatma sistemlerinde korozyona dayanikli fiber sarimli (FRP) Wavecyber ve Structural gövdeler kullanilir.Sistem tuz tankiyla kombinedir.
 tandem

Tandem Yumuşatma Sistemleri

Tandem yumuşatma sistemleri iki yumuşatma ünitesinden oluşmaktadır. Sistem geçen su miktarına göre volumetrik olarak kontrol edilmektedir. Tandem sistemleri ve dubleks sisteminden her bir yumuşatma cihazı sırası ile rejenerasyon devresine girer ve hazır hale gelince prosesteki ünitenin doymasına ve projesi kendine devretmesini bekler. Bu sayede insan müdahalesine ihtiyaç duymaksızın ve rejenerasyon işlemleri için proses durmadan günün 24 saati daima şekilde yumuşak su üretmiş olur.  Belli miktarda sert su reçine yapandan geçtikten sonra, reçine tanecikleri tamamıyla, sertlik, mineralleriyle kaplanır. Bu durumda sertlik minerallerinin tutulması son bulur. Sertlik iyonlarının tekrar su dan tutulabilmesi için reçine taneciklerinin sertlik minerallerinden kurtarılarak tekrar sodyum taneciklerinin bağlanması gerekir. Bu işleme ‘ rejenerasyon’ adı verilir. Rejenerasyon işlemi, geri yıkama, tuzlu su emiş, durulama, hızlı durulama ve tuzlu su dolum olmak üzere 5 aşamanın tamamlanması sonucu reçine, kalsiyum (Ca2+) ve Magnezyum (Mg2+) iyonlarını bırakırken, sodyum (Na+) iyonlarını tekrar kendine bağlar ve servis pozisyonuna hazır hale gelir.